- محتویات اصلی صفحه

پورتال استان آذربایجان غربی

خانه
اموزش
اشتغال، صنعت، تجارت
سلامت و امنیت
خانه و خانواده
  
پورتال استان آذربایجان غربی > صفحات > Gardeshgari > MozeHa > MozeUromiye  

Web Part Page Title Bar image
Taikhche

پورتال استان آذربایجان غربی

موزه اروميه

 

 موزه اروميه به عنوان يکي از غني ترين موزه هاي ايران در سال 1346 با يک بخش باستان شناسي به وسعت 750 متر مربع احداث گرديده و تعداد 500 عدد اشياء و اموال فرهنگي و تاريخي از موزه ملي به آن انتقال داده شد در طول سال ها بخش هاي مختلفي به آن افزوده شده است .هم اکنون موزه داراي يک گنجينه نگهداري آثار و اموال ، آزمايشگاه و کارگاه مرمت اشياء کتابخانه ، دو سالن باستان شناسي و مردم شناسي ، بخش فروش نشريات و آمفي تئاتر است ، عرصه موزه 300 متر مربع و اعياني آن حدود 3200 متر مربع است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در سالن باستان شناسي آثار بسيار نفيس مکشوفه از تپه هاي باستاني استان ، از آغاز دوره نوسنگي تا پايان دوره قاجاريه قرار دارد . در سالن مردم شناسي فرهنگ بومي و سنتي منطقه از اواخر دوران صفويه تا به امروز در معرض نمايش است . در بخش پيش از تاريخ و تاريخي ، موزه اروميه آثار سنگي ، سفالي و فلزي متنوعي از دوره نوسنگي تا صدر اسلام نگهداري مي شوند .ابزار و ادوات سنگي متعلق به هزاره هاي هفتم و ششم پ.م . مکشوفه از تپه اهرنجان سلماس و تپه جلبر اروميه ، سفالينه هاي زيباي منقوش و ساده از هزاره پنجم پ.م تا هزاره اول پ.م به دست آمده از تپه هاي دالما ، حسنلو نقده ، سنگر ماکو ، هم چنين آثار فلزي تزييني و شيرهاي برنزي تپه حسنلو که در نوع خود بي نظير مي باشند ، سنگ نوشته هاي کله شين ، موانا و محمود آباد به خط ميخي متعلق به دوره اورارتو( هزاره اول پ.م. ) ، آجرهاي لعابدار مکشوفه از تپه قالايچي بوکان و تپه ربط سردشت متعلق به سالهاي 800 تا 700 پ.م ، قبر مکشوفه از حومه سلماس متعلق به دوره اشکاني، گل مهرهاي مکشوفه از تخت سليمان ، سکه هاي نقره و ظروف شيشه اي دوره ساساني ، زيور آلاتي که در موزه اروميه نگهداري مي شود بسيار متنوع و متعلق  به ادوار مختلف مي باشد. انواع جعبه هاي جواهر مرصع و نقره هاي فيروزه کوب از دوره قاجار ، گوشواره ها و گردنبندهاي طلا از دوره اورارتو (هزاره اول پ.م ) ، هخامنشيان و اشکانيان که بسيار زيبا و هنرمندانه ساخته شده اند ، زيور آلات برنزي از اواخر عصر برنز که بيشتر آنها متعلق به تپه حسنلو بوده و در انواع دستبند ، رشته هاي گردنبند ، سنجاق سر و . . . مي باشند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ويترين هاي دوره اسلامي نمايش دهنده آثار نفيسي از قرون اوليه اسلامي تا دوره قاجار است . برخي از اين آثار عبارتند از سفالينه هاي نيشابور و ظروف لعابدار و ظروف برنجي از دوره سلجوقي ، کاشي و سفالينه هاي زرين فام منحصر بفرد از دوره ايلخاني ، ظروف سفالين با تکنيک هاي نقوش کنده و استامپي و انواع لعاب کاري ( لعاب پاشيده و نقاشي زيرلعابي ) از قرون 5 و 6 هجري قمري ، آثار سفالين و فلزکاري دوره تيموري ، نسخ و کتب خطي و سکه هاي صدر اسلام تا دوره قاجار . در سالن مردم شناسي موزه اروميه انواع ابزار و ادوات کشاورزي و دامداري ، لوازم شکار ، آثار فلزي با مناسبات مذهبي و اعتقادات بومي ، پوشش اقوام آذري و کرد ، آشوري و ارمني استان، قفل و يراق بقاع و امامزاده ، لوازم طب سنتي ، آلات موسيقي ، وسايل زندگي روزمره از قبيل اتو و سماور ذغالي ، آفتابه و لگن ، وسايل روشنايي سنتي نفتي و روغني فلزي و سفالي در معرض نماش قرار دارد .

 

آدرس موزه اروميه : اروميه ، خيابان شهيد بهشتي ، روبروي بانک تجارت

شماره تلفن موزه : 04413446520 

زمان بازديد : همه روزه غير از روزهاي دوشنبه صبح ها 9 الي 30/13 بعد از ظهرها 15 الي 18

 

مأخذ سايت سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي  • تعداد بازدید امروز
18
  • تعداد بازدید این هفته
38
  • تعداد بازدید این ماه
150
  • تعداد بازدید این سال
743
Powered By "Fara Rayane"
طراحی شده توسط فرا رایانه)