- محتویات اصلی صفحه

پورتال استان آذربایجان غربی

خانه
اموزش
اشتغال، صنعت، تجارت
سلامت و امنیت
خانه و خانواده
  
پورتال استان آذربایجان غربی > صفحات > Gardeshgari > MozeHa > MozeMian2ab  

Web Part Page Title Bar image
Taikhche

پورتال استان آذربایجان غربی

موزه میاندوآب

 

بناي قديمي گنجينه مياندوآب در سال 1346 شمسي تأسيس و بناي فعلي آن در سال 1383 پس از تجديد بنا ، توسعه زيربنا و تجهيز در همان محل قبلي بازگشايي گرديد .

اين گنجينه در خيابان امام خميني ، داخل پارك معلم واقع مي باشد . گنجينه مياندوآب يك گنجينه باستان شناسي است كه به سير تحول دوره ها از هزاره ششم قبل از ميلاد ( 8000 سال پيش ) تا دوره قاجاريه مي پردازد . اشياء موجود در اين گنجينه از سنگ هاي ابسيدين ، سفال ، فلز ، آجر ، كاشي ، شيشه ، سكه مي باشد .

تيغه هاي سنگي از جنس ابسيدين كه نمونه هاي اوليه لوازم برنده همانند چاقو مورد استفاده اقوام نخستين بوده است . ابسيدين سنگ آتشفشاني سياه رنگي است كه در مناطق آتشفشاني به وفور يافت مي شود . از اين تيغه هاي سنگي براي بريدن و پاره كردن و در كارهاي روزمره استفاده مي شده است .       

 

 

ظروف سفالي هزاره ششم ، پنچم ، چهارم و سوم قبل از ميلاد كه از مناطق جلبر اسماعيل آباد ، تپه جلبر ، تپه گيان نهاوند و ... بدست آمده اند . اين ظروف كه با نقوش متعدد و فراوان تزئين شده اند در ترسيم نقشها از طبيعت پيرامون هنرمند آن دوره الهام گرفته شده است . نقوشي كه بر روي اين ظروف ترسيم شده از قبيل تصوير بزكوهي ، كوه و خورشيد ، پرنده و ني زار و غيره استفاده گريده است . در اين دوره كه خط هنوز كشف نگرديده هنرمند ترجيح مي دهد افكار خود را بر روي ظروف سفالي دست ساز خويش پياده كند .

ظروف سفالي مربوط به هزاره دوم و اول قبل از ميلاد كه در آغاز مرحله كشف خط قرار گرفته معمولاً ظروف ساده و بي نقشي است . ظروف خاكستري رنگ كه مختص اين دوره و يكي از نمادهاي عصر آهن بوده و از مشخصه حضور اقوام و فرهنگ ديگري كه همان آريايي هاست خبر مي دهد .

ظروف سفالي اين دوره علاوه بر رنگ خاكستري ، سادگي و بدون نقش بودن مشخصه ديگري نيز دارند و آن الهام گرفتن از طبيعت در ساخت خود ظرف و فرم آن است كه از تصاوير منقار پرندگان خصوصاً پرندگان دريايي مثل مرغ ماهيخوار و پليكان استفاده شده است

در هزاره اول قبل از ميلاد و در دوره هخامنشيان نيز ظروف تقريباً به همان شكل قبلي كم نقش و بي نقش ساخته شده اند ولي رنگ سفال آن با دوره قبل از خودشان كاملاً متفاوت است .

يكي از مهمترين ظروفي كه عمدتاً در دوره تاريخي ساخته و مورد استفاده قرار گرفته ظروفي است كه بشكل حيوانات و سر حيواناتي چون شير ، گاو و بز كوهي طراحي و ساخته شده و در مراسم مذهبي يا تدفين و مراسم تشريفاتي مورد استفاده بوده است . اين ظروف در اصلاح باستان شناسي ريتون خوانده مي شود

ظروف چيني در طرحها و رنگ هاي مختلف همچنين كاشي هاي لعابدار زيبا متعلق به دوره اسلامي است كه هنر هنرمندان دوران اسلامي را به نمايش مي گذارد ، ساخت لعاب هاي شيشه اي الوان از مشخصه هاي هنر دوران اسلامي است .

اشياء و لوازم كارزار از جنس مفرغ از ديگر اشيا موجود در اين گنجينه است كه هر كدام گوشه اي از دست ساخته هاي هنرمندان اين دوران را به نمايش مي گذارد .

كتاب هاي خطي و قلمدانها از اوج هنر كتابت سخن مي گويند كه با تذهيب و شيوه نگارش به زيبايي به رشته تحرير در آمده اند .

از ديگر اشياء موجود در اين گنجينه سكه هاي قديمي از جنس نقره و مس يك نمونه از آن جنس طلا مي باشد . سكه ها براي سهولت در انجام مبادلات از دوره هخامنشيان ضرب گرديده و تاكنون از انواع سكه ها و پول رايج استفاده مي گردد .

 

آدرس موزه مياندوآب: خيابان امام خميني ـ داخل پارک معلم ـ موزه


شماره تلفن موزه : 04812224917


پست الکترونیک :  miyandoab@wazchto.ir


زمان بازديد : همه روزه غير از روزهاي دوشنبه صبح ها 9 الي 13/30 بعد از ظهرها 15 الي 18

 

 مأخذ سايت سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي  • تعداد بازدید امروز
1
  • تعداد بازدید این هفته
29
  • تعداد بازدید این ماه
55
  • تعداد بازدید این سال
435
Powered By "Fara Rayane"
طراحی شده توسط فرا رایانه)